2016 Individual Results

Nathaniel Bailey

  • Sudeck Sundown Classic: 6K/22:18.0/36th place (Team Finish: 22nd)
  • Behrend Invitational: 8K/30:49.4/32nd place (Team Finish: 10th)
  • All Ohio XC Championships Open: 8K/31:38.0/137th Place (Team Finish: 20th)
  • Inter-Regional Rumble Open: 8K/31:06.9/121st place (Team Finish: 16th)

Mitch Baller

  • Sudeck Sundown Classic: 6K/22:26.0/37th place (Team Finish: 23rd)
  • Behrend Invitational: 8K/29:46.8/19th place (Team Finish: 6th)
  • All Ohio XC Championships Open: 8K/29:39.6/112th Place (Team Finish: 13th)
  • Inter-Regional Rumble Open: 8K/28:55.2/70th place (Team Finish: 11th)

Joseph Cabral

  • Sudeck Sundown Classic: 6K/21:06.0/23rd place (Team Finish: 11th)
  • Yellowjacket Invitational: 8K/28:48.7/131st place (Team Finish: 12th)
  • Inter-Regional Rumble Open: 8K/27:31.4/23rd place (Team Finish: 5th)

Galen Caldwell

  • Yellowjacket Invitational: 8K/26:43.6/16th place (Team Finish: 3rd)
  • All Ohio XC Championships: 8K/26:05.5/5th Place Div.III/35th Overall (Team Finish: 2nd)
  • Inter-Regional Rumble: 8K/25:21.9/24th place (Team Finish: 2nd)
  • UAA Championship: 8K/25:22.17/20th Place (Team Finish: 2nd)
  • NCAA Regional: 8K/25:30.0/26th place (Team Finish: 2nd)

Connor Colombo

  • Sudeck Sundown Classic: 6K/22:32.0/38th place (Team Finish: 24th)
  • All Ohio XC Championships Open: 8K/30:13.7/119th Place (Team Finish: 18th)
  • Inter-Regional Rumble Open: 8K/30:23.5/106th place (Team Finish: 15th)

James De La Cruz

  • Sudeck Sundown Classic: 6K/20:19.0/9th place (Team Finish: 4th)
  • Yellowjacket Invitational: 8K/27:09.2/31st place (Team Finish: 5th)
  • All Ohio XC Championships: 8K/27:35.7/41st Place Div.III/121st Overall (Team Finish: 4th)
  • Inter-Regional Rumble: 8K/26:03.0/55th place (Team Finish: 5th)
  • UAA Championship: 8K/25:58.56/39th Place (Team Finish: 3rd)
  • NCAA Regional: 8K/26:10.3/56th place (Team Finish: 5th)

Aidan DeSanto

  • Sudeck Sundown Classic: 6K/19:44.0/2nd place (Team Finish: 2nd)
  • Yellowjacket Invitational: 8K/26:42.6/15th place (Team Finish: 2nd)
  • All Ohio XC Championships: 8K/27:10.2/30th Place Div.III/99th Overall (Team Finish: 3rd)
  • Inter-Regional Rumble: 8K/25:44.5/38th place (Team Finish: 3rd)
  • UAA Championship: 8K/26:16.79/47th Place (Team Finish: 5th)
  • NCAA Regional: 8K/26:08.5/51st place (Team Finish: 3rd)

Evan Fritzke

  • Sudeck Sundown Classic: 6K/21:26.0/29th place (Team Finish: 16th)
  • Behrend Invitational: 8K/31:08.4/37th place (Team Finish: 11th)
  • All Ohio XC Championships Open: 8K/31:03.2/133rd Place (Team Finish: 19th)
  • Inter-Regional Rumble Open: 8K/29:55.9/98th place (Team Finish: 14th)

James Gibson

  • Sudeck Sundown Classic: 6K/21:07.0/24th place (Team Finish: 12th)
  • Yellowjacket Invitational: 8K/28:01.7/78th place (Team Finish: 7th)
  • All Ohio XC Championships: 8K/29:15.3/80th Place Div.III/202nd Overall (Team Finish: 7th)
  • Inter-Regional Rumble: 8K/26:51.6/113th place (Team Finish: 7th)
  • UAA Championship: 8K/28:15.09/75th Place (Team Finish: 7th)

Jacob Goldberg

  • Sudeck Sundown Classic: 6K/21:42.0/31st place (Team Finish: 18th)
  • Behrend Invitational: 8K/30:24.0/28th place (Team Finish: 9th)
  • All Ohio XC Championships Open: 8K/30:06.7/116th Place (Team Finish: 17th)
  • Inter-Regional Rumble Open: 8K/28:25.7/53rd place (Team Finish: 10th)

Andrew Green

  • Sudeck Sundown Classic: 6K/28:40.0/123rd place (Team Finish: 11th)
  • All Ohio XC Championships Open: 8K/29:03.1/100th Place (Team Finish: 9th)
  • Inter-Regional Rumble Open: 8K/27:26.1/18th place (Team Finish: 3rd)

David Hall

  • All Ohio XC Championships Open: 8K/28:11.8/63rd Place (Team Finish: 4th)
  • Inter-Regional Rumble Open: 8K/27:06.7/11th place (Team Finish: 2nd)

Paul Halliday

  • Sudeck Sundown Classic: 6K/22:13.0/35th place (Team Finish: 21st)
  • Behrend Invitational: 8K/30:06.6/24th place (Team Finish: 7th)
  • All Ohio XC Championships Open: 8K/30:00.8/116th Place (Team Finish: 16th)
  • Inter-Regional Rumble Open: 8K/28:09.6/43rd place (Team Finish: 8th)

Andrew Hamm

  • Sudeck Sundown Classic: 6K/21:21.0/28th place (Team Finish: 15th)
  • Behrend Invitational: 8K/29:02.3/8th place (Team Finish: 2nd)
  • All Ohio XC Championships Open: 8K/29:36.2/109th Place (Team Finish: 12th)
  • Inter-Regional Rumble Open: 8K/28:17.8/47th place (Team Finish: 9th)

Ryan Honens

  • Sudeck Sundown Classic: 6k/21:39.0/30th place (Team Finish: 17th)
  • Behrend Invitational: 8K/29:10.9/12th place (Team Finish: 3rd)
  • All Ohio XC Championships Open: 8K/28:47.8/93rd Place (Team Finish: 7th)
  • Inter-Regional Rumble Open: 8K/27:30.0/21st place (Team Finish: 4th)

Robert Iriye

  • Sudeck Sundown Classic: 6K/21:19.0/26th place (Team Finish: 14th)
  • Behrend Invitational: 8K/29:27.1/15th place (Team Finish: 4th)
  • All Ohio XC Championships Open: 8K/29:40.3/112th Place (Team Finish: 14th)
  • Inter-Regional Rumble Open: 8K/28:57.7/71st place (Team Finish: 12th)

Bryan Kelly

  • Yellowjacket Invitational: 8K/27:59.5/74th place (Team Finish: 6th)
  • All Ohio XC Championships Open: 8K/28:07.1/57th Place (Team Finish: 3rd)
  • Inter-Regional Rumble: 8K/26:37.8/93rd Place (Team Finish: 7th)
  • UAA Championship: 8K/26:58.65/63rd Place (Team Finish: 6th)
  • NCAA Regional: 8K/26:44.2/103rd place (Team Finish: 6th)

Michael Klein

  • Sudeck Sundown Classic: 6K/21:50.0/32nd place (Team Finish: 19th)
  • Behrend Invitational: 8K/29:38.1/18th place (Team Finish: 5th)
  • All Ohio XC Championships Open: 8K/29:50.0/112th Place (Team Finish: 15th)
  • Inter-Regional Rumble Open: 8K/29:01.0/73rd place (Team Finish: 13th)

Nicholas Knorz

  • Sudeck Sundown Classic: 6K/20:29.0/11th place (Team Finish: 6th)
  • Yellowjacket Invitational: 8K/28:37.7/119th place (Team Finish: 9th)
  • All Ohio XC Championships Open: 8K/29:01.3/99th Place (Team Finish: 8th)

Jared Kokinos

  • Sudeck Sundown Classic: 6K/20:51.0/20th place (Team Finish: 10th)
  • Yellowjacket Invitational: 8K/28:38.1/120th place (Team Finish: 10th)
  • All Ohio XC Championships Open: 8K/29:04.5/101st Place (Team Finish: 10th)

Patrick Leo

  • Sudeck Sundown Classic: 6K/21:17.0/25th place (Team Finish: 13th)
  • Behrend Invitational: 8K/28:52.9/5th place (Team Finish: 1st)
  • All Ohio XC Championships Open: 8K/28:41.0/84th Place (Team Finish: 6th)
  • Inter-Regional Rumble Open: 8K/27:43.3/28th place (Team Finish: 6th)

Sam Merriman

  • Sudeck Sundown Classic: 6K/19:24.0/1st place (Team Finish: 1st)
  • Yellowjacket Invitational: 8K/26:00.2/6th place (Team Finish: 1st)
  • All Ohio XC Championships: 8K/25:33.3/1st Place Div.III/12th Overall (Team Finish: 1st)
  • Inter-Regional Rumble: 8K/24:48.2/3rd place (Team Finish: 1st)
  • UAA Championship: 8K/24:49.77/3rd Place (Team Finish: 1st)
  • NCAA Regional: 8K/24:56.0/7th place (Team Finish: 1st)
  • NCAA DIII Championships: 8K/24:43.5/21st place

Ian Parker

  • Sudeck Sundown Classic: 6K/22:02.0/34th place (Team Finish: 20th)
  • Behrend Invitational: 8K/30:21.4/26th place (Team Finish: 8th)
  • All Ohio XC Championships Open: 8K/29:22.0/105th Place (Team Finish: 11th)
  • Inter-Regional Rumble Open: 8K/27:48.3/29th place (Team Finish: 7th)

Karthik Ravichandran

  • Sudeck Sundown Classic: 6K/20:40.0/18th place (Team Finish: 9th)
  • Yellowjacket Invitational: 8K/28:09.2/90th place (Team Finish: 8th)
  • All Ohio XC Championships: 8K/27:57.6/53rd Place Div.III/143rd Overall (Team Finish: 6th)
  • Inter-Regional Rumble: 8K/26:33.3/88th place (Team Finish: 6th)

Benjamin Resnick

  • Sudeck Sundown Classic: 6K/20:31.0/14th place (Team Finish: 7th)
  • All Ohio XC Championships Open: 8K/27:50.0/46th Place (Team Finish: 2nd)
  • Inter-Regional Rumble: 8K/27:03.5/128th place (Team Finish: 8th)

Luke Robbins

  • Sudeck Sundown Classic: 6K/20:16.0/7th place (Team Finish: 3rd)
  • Yellowjacket Invitational: 8K/27:05.0/30th place (Team Finish: 4th)
  • All Ohio XC Championships: 8K/27:40.6/43rd Place Div.III/126th Overall (Team Finish: 5th)
  • Inter-Regional Rumble: 8K/26:00.5/53rd place (Team Finish: 4th)
  • UAA Championship: 8K/26:08.65/43rd Place (Team Finish: 4th)
  • NCAA Regional: 8K/26:09.2/52nd place (Team Finish: 4th)

Joseph Volpe

  • All Ohio XC Championships Open: 8K/27:47.2/43rd Place (Team Finish: 1st)
  • Inter-Regional Rumble: 8K/27:05.9/133rd place (Team Finish: 9th)
  • NCAA Regional: 8K/26:47.3/108th place (Team Finish: 7th)

Ben Whitman

  • Sudeck Sundown Classic: 6K/20:26.0/10th place (Team Finish: 5th)
  • Yellowjacket Invitational: 8K/28:53.6/140th place (Team Finish: 13th)
  • All Ohio XC Championships Open: 8K/28:23.1/70th Place (Team Finish: 5th)
  • Inter-Regional Rumble Open: 8K/27:04.6/9th place (Team Finish: 1st)
  • UAA Championship: 8K/31:31.24/76th Place (Team Finish: 8th)