Seventy-Nine Spartans Receive Spring UAA All-Academic Recognition

UAA All-Academic honorees

Seventy-nine participants in spring sports at Case Western Reserve University were among the 601 across the conference that received University Athletic Association Spring All-Academic Recognition, as announced by the league on Tuesday afternoon.

Within the UAA, All-Academic Recognition is awarded to student-athletes who have completed at least one full year of college study and who carry a minimum cumulative grade point average of 3.300. The 3.300 minimum cumulative grade point average is the same academic standard used as a qualifying threshold by the College Sports Information Directors of America (CoSIDA) for the nomination of Academic All-America® candidates in all sports.

Spring sports sponsored by the UAA include baseball, softball, men's and women's outdoor track & field, men's and women's tennis, and men's and women's golf.

Case Western Reserve's 79 honorees, broken down by sport, are as follows:

Women's Tennis (6)

Mira Amin

Jr.

Oak Brook, IL (Hinsdale Central)

Nicole Cardwell

Jr.

Westerville, OH (Westerville Central)

Eliza Georgiades

So.

Pittsburgh, PA (Mt. Lebanon)

Nidhi Jha

So.

Barrington, IL (Barrington)

Shreyaa Mukund

So.

Bellevue, WA (Interlake)

Madeleine Paolucci

Jr.

Grosse Pointe Farms, MI (Grosse Point South)

 

Men's Tennis (12)

Chaitanya Aduru

So.

Austin, TX (Liberal Arts & Science Academy)

Matthew Chen

Jr.

Wynnewood, PA (Lower Merion)

Zach Hennessey

Sr.

Carmel, IN (Carmel)

Earl Hsieh

Jr.

Livingston, NJ (Livingston)

Aris Jhaveri

Jr.

Westlake, OH (Westlake)

Anthony Kanam

Sr.

Canton, OH (Canton)

Austin Lawrence

Jr.

Columbus, OH (Columbus Academy)

Neil Mabee

Jr.

Houston, TX (Memorial)

Jonathan Powell

Jr.

Norwich, CT (The Williams School)

Henry Squire

Sr.

Marietta, GA (Hillgrove)

Aaron Umen

So.

St. Louis, MO (Ladue Horton Watkins)

Max Vicario

So.

Mooresville, NC (Pine Like Preparatory)

 

Softball (10)

Sidney Brannam

Jr.

Austin, TX (St. Dominic Savio Catholic)

Nicole Carty

Sr.

Pittsford, NY (Pittsford Sutherland)

Arisa Cleaveland

Jr.

Long Beach, CA (Woodrow Wilson)

Melissa Cuellar

Sr.

Grand Island, NE (Grand Island Senior High)

Ilissa Hamilton

Sr.

S. Abington Twp., PA (Scranton Preparatory School)

Sarah Miller

Jr.

Lorain, OH (Marion L. Steele)

Dusstyn Reynolds

Jr.

Wooster, OH (Wooster)

Liv Thomas

So.

Maumee, OH (Anthony Wayne)

Sydney Wagner

Jr.

Lewis Center, OH (Olentangy)

Grace Yeung

So.

Ann Arbor, MI (Skyline)

 

Baseball (10)

Tre Armstrong

Jr.

New Castle, DE (Appoquinimink)

Willem Bouma

So.

Washington, DC (Woodrow Wilson)

Nick Denove

So.

Naples, FL (Barron Collier)

Cole Jarrett

So.

Baltimore, MD (Boys' Latin)

Scott Kutschke

Sr.

Morton Grove, IL (Notre Dame Prep)

Noah Mehrle

Sr.

Liberty Township, OH (St. Xavier)

Sam Nalli

Jr.

Scottsdale, AZ (Desert Mountain)

Paul Slota

Sr.

Fort Mill, SC (Charlotte Catholic)

Keaton Stankowski

So.

New Albany, OH (St Charles Preparatory)

Benjamin Stawicki

Jr.

Aurora, OH (Aurora)

 

 

Women's Outdoor Track & Field (18)

Andrea Arline

Jr.

Hinckley, OH (Highland)

Olivia Battistoni

Jr.

Westlake, OH (Saint Joseph Academy)

Grace Bentley

So.

Lake Forest, IL (Lake Forest)

Bailey Flint

Sr.

Midland, MI (H.H. Dow)

Jasmine Floyd

Jr.

Cincinnati, OH (Lakota East)

Eleanor Gaddy

Jr.

Bala Cynwyd, PA (Lower Merion)

Cara Giannuzzi

Jr.

Lorain, OH (Amherst Steele)

Emma Hammelef

Jr.

Novi, MI (Novi)

Susanna Henry

So.

Haslett, MI (Haslett)

Emily Herrmann

Sr.

Fairport, NY (Victor Senior)

Isabella Jimenez

Jr.

Loveland, CO (Holy Family)

Samantha Kelts

Sr.

Belmont, MA (Belmont)

Maria King

Sr.

Philadelphia, PA (Lower Merion)

Maddy Nacci

So.

Wooster, OH (Wooster)

Kiera Olson

Jr.

Harmony, MN (Fillmore Central)

Ana Scherf

So.

Potomac, MD (Thomas S. Wootton)

Madison Vargo

Jr.

Berea, OH (Berea-Midpark)

Abbey Waltz

Sr.

Elmhurst, IL (York Community)

 

Men's Outdoor Track & Field (23)

Ben Baierl

Jr.

Chardon, OH (Chardon)

Kyler Barnard

So.

Baltimore, MD (Calvert Hall College)

Ben Brisman

So.

Cornwall, NY (Cornwall Central)

Ryan Burns

Jr.

Annandale, VA (Thomas Jefferson)

Peter Chin

So.

Cincinnati, OH (Indian Hill)

Daniel Grasing

Jr.

Overland Park, KS (Saint Thomas Aquinas)

Andrew Green

Sr.

Austintown, OH (Austintown-Fitch)

Jonathan Haling

Sr.

Gates Mills, OH (Mayfield)

David Hall

Sr.

Stow, OH (Stow-Munroe Falls)

Christopher Heermann

So.

Westerville, OH (Columbus Academy)

Brian Holden

Sr.

Haworth, NJ (Northern Valley Regional)

Michael Hradesky

Sr.

Mayfield Heights, OH (Mayfield)

Sam Jenkins

Sr.

Medina, OH (Highland)

Corey King

Jr.

Hammond, LA (Louisiana School for Math, Science & the Arts)

Grant McCarthy

Sr.

Harmony, PA (Seneca Valley)

Dominic Oddo

Sr.

Mentor, OH (Mentor)

Thomas Patton

Jr.

Granville, OH (Granville)

Juan Perez

So.

Guaynabo, PR (American Military Academy)

Eric Rachita

Jr.

Massillon, OH (Jackson)

Trey Razanauskas

Jr.

Zelienople, PA (Seneca Valley)

Logan Singer

So.

Evanston, IL (Evanston Township)

Luke Traverso

Jr.

N. Caldwell, NJ (West Essex)

Spencer Weigand

So.

Westfield, NJ (Westfield)