Ninety-Nine Spartans Receive UAA Winter All-Academic Honors

UAA All-Academic honorees

Ninety-nine participants in winter sports at Case Western Reserve University were among the 749 across the conference that received University Athletic Association Winter All-Academic Recognition, as announced by the league on Friday afternoon.

Within the UAA, All-Academic Recognition is awarded to student-athletes who have completed at least one full year of college study and who carry a minimum cumulative grade point average of 3.300. The 3.300 minimum cumulative grade point average is the same academic standard used as a qualifying threshold by the College Sports Information Directors of America (CoSIDA) for the nomination of Academic All-America® candidates in all sports.

Winter sports sponsored by the UAA include men's and women's basketball, men's and women's fencing, men's and women's swimming & diving, men's and women's indoor track & field and wrestling.

Case Western Reserve's 99 honorees, broken down by sport, are as follows:

Women's Basketball (4)

Alexa Hsia

So.

Bellevue, WA (Newport)

Alyssa Hyland

So.

Pittsburgh, PA (Mt. Lebanon)

Abbey Lawrence

So.

West Caldwell, NJ (Newark Tech)

Olivia Perkins

So.

Farmington Hills, MI (Harrison)

 

Men's Basketball (9)

Robert Faller

So.

Columbus, OH (The Wellington School)

Sam Hansen

Sr.

Mason, OH (Archbishop Moeller)

Michael Hollis

Sr.

Cleveland, OH (Saint Ignatius)

Antonio Ionadi

Jr.

Pittsburgh, PA (Hampton)

Monty Khela

Sr.

Sacramento, CA (West Campus)

Ignas Masiulionis

Jr.

Vilnius, Lithuania (Culver Academies (Ind.))

Jack Vaselaney

So.

Buffalo Grove, IL (Buffalo Grove)

Michael Volkening

Jr.

Marengo, IL (Marengo Community)

Solomon Wells

So.

Westerville, OH (Westerville Central)

 

Women's Swimming and Diving (18)

Caroline Dudenhoeffer

Jr.

Gettysburg, PA (Delone Catholic)

Mary Eggers

So.

Birmingham, AL (Homewood)

Skye Fogle

So.

Beaver Falls, PA (Blackhawk)

C.J. Hill

So.

Anderson, IN (North Central)

Sarah Krueger

So.

Beaverton, OR (Valley Catholic)

Olivia Love

Jr.

Massillon, OH (Jackson)

Jackie Ngu

So.

Pennington, NJ (Hopewell Valley Central)

Olivia Picchione

Sr.

Wheaton, IL (Benet Academy)

Sienna Picchione

Sr.

Wheaton, IL (Benet Academy)

Kate Ptashnik

So.

Livonia, MI (Livonia Stevenson)

Rhiannon Reese

Sr.

Chicago, IL (Whitney Young Magnet)

Daniella Rupert

So.

Ann Arbor, MI (Father Gabriel Richard)

Hailey Seibert

So.

Massillon, OH (Jackson)

Corri Sept

Sr.

Chapel Hill, NC (East Chapel Hill)

Anna Smith

So.

South Lyon, MI (South Lyon East)

Sarah Taekman

Sr.

Chapel Hill, NC (Chapel Hill)

Emily Toppari

So.

New Albany, OH (New Albany

Caitlyn VonFeldt

Jr.

Kennesaw, GA (Haddam-Killingworth)

 

Men's Swimming and Diving (15)

Will Backer

So.

Overland Park, KS (Blue Valley Northwest)

Kyle Barclay

Jr.

Potomac, MD (Churchill)

Nathan Callithen

Jr.

Butler, PA (Butler Area Senior)

Andrew Duffield

Jr.

Tucson, AZ (Catalina Foothills)

Mark Fox

Jr.

Highland Park, IL (Highland Park)

Thomas Gartley

So.

Wellesley, MA (Wellesley)

Ryan Gilbert

So.

Columbia, MO (Rock Bridge)

Ryan Gorman

So.

Memphis, TN (Memphis University School)

Chris Lemley

Jr.

East Bethany, NY (Notre Dame)

Will McDonald

Jr.

Naperville, IL (Naperville Central)

James Pierre

Sr.

Mars, PA (Mars Area)

A.J. Quinn

Sr.

Naperville, IL (Neuqua Valley)

Eli Rose

Sr.

Chapel Hill, NC (Chapel Hill)

Neil Wible

So.

Pittsburgh, PA (North Hills)

Jakob Woerner

Jr.

Elgin, IL (Elgin)

 

 Women's Indoor Track and Field (19)

Andrea Arline

Jr.

Hinckley, OH (Highland)

Olivia Battistoni

Jr.

Westlake, OH (Saint Joseph Academy)

Grace Bentley

So.

Lake Forest, IL (Lake Forest)

Bailey Flint

Sr.

Midland, MI (H.H. Dow)

Jasmine Floyd

Jr.

Cincinnati, OH (Lakota East)

Eleanor Gaddy

Jr.

Bala Cynwyd, PA (Lower Merion)

Cara Giannuzzi

Jr.

Lorain, OH (Amherst Steele)

Emma Hammelef

Jr.

Novi, MI (Novi)

Susanna Henry

So.

Haslett, MI (Haslett)

Emily Herrmann

Sr.

Fairport, NY (Victor Senior)

Isabella Jimenez

Jr.

Loveland, CO (Holy Family)

Samantha Kelts

Sr.

Belmont, MA (Belmont)

Maria King

Sr.

Philadelphia, PA (Lower Merion)

Maddy Nacci

So.

Wooster, OH (Wooster)

Kiera Olson

Jr.

Harmony, MN (Fillmore Central)

Brianna Rees

Sr.

Pittsburgh, PA (South Fayette)

Ana Scherf

So.

Potomac, MD (Thomas S. Wootton)

Madison Vargo

Jr.

Berea, OH (Berea-Midpark)

Abbey Waltz

Sr.

Elmhurst, IL (York Community)

 

Men's Indoor Track and Field (23)

Ben Baierl

Jr.

Chardon, OH (Chardon)

Kyler Barnard

So.

Baltimore, MD (Calvert Hall College)

Ben Brisman

So.

Cornwall, NY (Cornwall Central)

Ryan Burns

Jr.

Annandale, VA (Thomas Jefferson)

Peter Chin

So.

Cincinnati, OH (Indian Hill)

Daniel Grasing

Jr.

Overland Park, KS (Saint Thomas Aquinas)

Andrew Green

Sr.

Austintown, OH (Austintown-Fitch)

Jonathan Haling

Sr.

Gates Mills, OH (Mayfield)

David Hall

Sr.

Stow, OH (Stow-Munroe Falls)

Christopher Heermann

So.

Westerville, OH (Columbus Academy)

Brian Holden

Sr.

Haworth, NJ (Northern Valley Regional)

Michael Hradesky

Sr.

Mayfield Heights, OH (Mayfield)

Sam Jenkins

Sr.

Medina, OH (Highland)

Corey King

Jr.

Hammond, LA (Louisiana School for Math, Science & the Arts)

Grant McCarthy

Sr.

Harmony, PA (Seneca Valley)

Dominic Oddo

Sr.

Mentor, OH (Mentor)

Thomas Patton

Jr.

Granville, OH (Granville)

Juan Perez

So.

Guaynabo, PR (American Military Academy)

Eric Rachita

Jr.

Massillon, OH (Jackson)

Trey Razanauskas

Jr.

Zelienople, PA (Seneca Valley)

Logan Singer

So.

Evanston, IL (Evanston Township)

Luke Traverso

Jr.

N. Caldwell, NJ (West Essex)

Spencer Weigand

So.

Westfield, NJ (Westfield)

 

 

Wrestling (11)

Brandon Barton

So.

Longmont, CO (Niwot)

Brandon Callow

So.

Twinsburg, OH (Twinsburg)

Isaac Collier

Sr.

Northfield, OH (St. Edward)

Jacob Frisch

Sr.

Belle Mead, NJ (Montgomery)

Thomas Gallagher

Jr.

Chardon, OH (St. Ignatius)

Alec Hoover

Sr.

Colbert, WA (Mt. Spokane)

Andrew Hoover

Sr.

Colbert, WA (Mt. Spokane)

Adam Kates

So.

Needham, MA (Needham)

Brian Kent

Jr.

West Chester, PA (Bayard Rustin)

Kyle Roberts

So.

North Royalton, OH (North Royalton)

Joey Shulik

Jr.

Pittsburgh, PA (Central Catholic)