2017 Individual Results

Olivia Battistoni

  • Sudeck Sundown Classic: 4K/16:15.0/16th place (Team Finish: 8th)
  • OWU Invitational: 6K/24:34.0/71st place (Team Finish: 8th)
  • Allegheny Classic: 3 miles/20:14/51st place (Team Finish: 11th)
  • All-Ohio Open Race: 6K/24:56.4/37th place (Team Finish: 2nd)
  • Yellowjacket Invitational: 6K/30th place (Team Finish: 7th)
  • UAA Championships: 6K/26:51.1/63rd place (Team Finish: 8th)

Abby Cowher

  • Sudeck Sundown Classic: 4K/17:52.6/41st place (Team Finish: 20th)
  • Allegheny Classic: 3 miles/22:06/112th place (Team Finish: 17th)

Maria DeRenzo

  • Sudeck Sundown Classic: 4K/17:27.7/35th place (Team Finish: 17th)
  • OWU Invitational: 6K/26:58.6/179th place (Team Finish: 20th)
  • Allegheny Classic: 3 miles/22:07/113th place (Team Finish: 18th)
  • All-Ohio Open Race: 6K/27:03.3/115th place (Team Finish: 8th)

Elise Epstein

  • Sudeck Sundown Classic: 4K/17:23.3/34th place (Team Finish:16th)

Kate Erickson

  • Sudeck Sundown Classic: 4K/18:13.9/43rd place (Team Finish: 22nd)
  • OWU Invitational: 6K/26:40.8/169th place (Team Finish: 18th)

Cara Giannuzzi

  • Sudeck Sundown Classic: 4K/16:47.2/23rd place (Team Finish: 11th)
  • OWU Invitational: 6K/24:55.8/97th place (Team Finish: 11th)
  • Allegheny Classic: 3 miles/19:30/27th place (Team Finish: 7th)
  • All-Ohio Championships: 6K/24:36.0/172nd place - 62nd DIII (Team Finish: 8th)
  • Yellowjacket Invitational: 6K/25:25.5/74th place (Team Finish: 10th)
  • UAA Championships: 6K/27:04.5/68th place (Team Finish: 9th)

Jennifer Hoffmann

  • Sudeck Sundown Classic: 4K/15:53.2/8th place (Team Finish: 5th)
  • OWU Invitational: 6K/23:08.7/17th place (Team Finish: 2nd)
  • Allegheny Classic: 3 miles/18:39/8th place (Team Finish: 3rd)
  • All-Ohio Championships: 6K/23:25.4/96th place - 20th DIII (Team Finish: 4th)
  • Yellowjacket Invitational: 6K/23:31.2/9th place (Team Finish: 3rd)
  • UAA Championships: 6K/25:13.7/31st place (Team Finish: 3rd)
  • NCAA DIII Great Lakes Region Championships: 6K/23:32.6/44th place (Team Finish: 3rd)

Grace Kemerer

  • Sudeck Sundown Classic: 4K/17:16.5/31st place (Team Finish: 14th)
  • OWU Invitational: 6K/26:28.6/160th place (Team Finish: 17th)
  • Allegheny Classic: 3 miles/20:45/75th place (Team Finish: 14th)
  • All-Ohio Open Race: 6K/26:29.1/91st place (Team Finish: 7th)
  • Inter-Regional Rumble Open: 6K/26:03.3/26th place (Team Finish: 2nd)

Danielle Kulpins

  • Sudeck Sundown Classic: 4K/15:15.9/2nd place (Team Finish: 1st)
  • OWU Invitational: 6K/22:49.1/6th place (Team Finish: 1st)
  • Allegheny Classic: 3 miles/18:19/4th place (Team Finish: 1st)
  • All-Ohio Championships: 6K/22:55.1/51st place - 6th DIII (Team Finish: 1st)
  • Yellowjacket Invitational: 6K/22:58.0/4th place (Team Finish: 1st)
  • UAA Championships: 6K/24:49.0/20th place (Team Finish: 2nd)
  • NCAA DIII Great Lakes Region Championships: 6K/22:57.2/17th place (Team Finish: 1st)

Rachel Laveson

  • Sudeck Sundown Classic: 4K/15:44.9/5th place (Team Finish: 3rd)
  • OWU Invitational: 6K/23:40.7/33rd place (Team Finish: 5th)
  • Allegheny Classic: 3 miles/18:53/12th place (Team Finish: 4th)
  • All-Ohio Championships: 6K/23:17.3/83rd place - 15th DIII (Team Finish: 2nd)
  • Yellowjacket Invitational: 6K/24:32.7/36th place (Team Finish: 8th)
  • UAA Championships: 6K/27:25.9/73rd place (Team Finish: 10th)
  • NCAA DIII Great Lakes Region Championships: 6K/24:34.8/95th place (Team Finish: 6th)

Catherine Lawton

  • Sudeck Sundown Classic: 4K/16:29.8/18th place (Team Finish: 10th)
  • OWU Invitational: 6K/25:39.1/122nd place (Team Finish: 13th)
  • Allegheny Classic: 3 miles/20:55/81st place (Team Finish: 15th)

Amy Lin

  • Sudeck Sundown Classic: 4K/17:32.9/37th place (Team Finish: 18th)
  • OWU Invitational: 6K/25:46.9/131st place (Team Finish: 15th)
  • Allegheny Classic: 3 miles/20:33/62nd place (Team Finish: 13th)
  • All-Ohio Open Race: 6K/25:23.4/57th place (Team Finish: 5th)

Madeline Lindemann

  • Sudeck Sundown Classic: 4K/15:38.2/4th place (Team Finish: 2nd)
  • OWU Invitational: 6K/23:18.9/23rd place (Team Finish: 3rd)
  • Allegheny Classic: 3 miles/18:24/5th place (Team Finish: 2nd)
  • All-Ohio Championships: 6K/23:25.1/95th place - 19th DIII (Team Finish: 3rd)
  • Yellowjacket Invitational: 6K/23:16.9/7th place (Team Finish: 2nd)
  • UAA Championships: 6K/24:18.2/11th place (Team Finish 1st)
  • NCAA DIII Great Lakes Region Championships: 6K/23:23.6/36th place (Team Finish: 2nd)

Malorie Mitchem

  • Sudeck Sundown Classic: 4K/17:43.2/39th place (Team Finish: 19th)
  • OWU Invitational: 6K/26:49.9/174th place (Team Finish: 19th)
  • Allegheny Classic: 3 miles/21:46/103rd place (Team Finish: 16th)
  • All-Ohio Open Race: 6K/27:04.9/117th place (Team Finish: 9th)
  • Inter-Regional Rumble Open: 6K/25:32.6/17th place (Team Finish: 1st)

Marissa Miyagi

  • Sudeck Sundown Classic: 4K/17:19.9/15th place (Team Finish: 15th)
  • OWU Invitational: 6K/25:23.9/109th place (Team Finish: 12th)
  • Allegheny Classic: 3 miles/20:08/46th place (Team Finish: 10th)
  • All-Ohio Open Race: 6K/25:06.1/46th place (Team Finish: 4th)

Kiera Olson

  • Sudeck Sundown Classic: 4K/16:14.5/15th place (Team Finish: 7th)
  • OWU Invitational: 6K/24:25.5/67th place (Team Finish: 7th)
  • All-Ohio Open Race: 6K/25:05.8/45th place (Team Finish: 3rd)

Vanessa Pasadyn

  • Sudeck Sundown Classic: 4K/16:03.5/13th place (Team Finish: 6th)
  • OWU Invitational: 6K/23:34.2/32nd place (Team Finish: 4th)
  • Allegheny Classic: 3 miles/19:12/20th place (Team Finish: 6th)
  • All-Ohio Championships: 6K/23:44.7/120th place - 28th DIII (Team Finish: 6th)
  • Yellowjacket Invitational: 6K/23:40.0/12th place (Team Finish: 4th)
  • UAA Championships: 6K/25:32.6/41st place (Team Finish: 4th)
  • NCAA DIII Great Lakes Region Championships: 6K/24:11.2/74th place (Team Finish: 5th)

Claire Plunkett

  • Sudeck Sundown Classic: 4K/16:19.1/17th place (Team Finish: 9th)
  • OWU Invitational: 6K/24:46.6/86th place (Team Finish: 9th)
  • All-Ohio Championships: 6K/24:07.7/149th place - 45th DIII (Team Finish: 7th)
  • Yellowjacket Invitational: 6K/24:24.9/28th place (Team Finish: 6th)
  • UAA Championships: 6K/26:26.2/58th place (Team Finish: 6th)
  • NCAA DIII Great Lakes Region Championships: 6K/25:03.6/125th place (Team Finish: 7th)

Gillian Prater-Lee

  • Sudeck Sundown Classic: 4K/18:02.2/42nd place (Team Finish: 21st)
  • OWU Invitational: 6K/25:47.4/132nd place (Team Finish: 16th)

Ellen Sears

  • Allegheny Classic: 3 miles/20:05/45th place (Team Finish: 9th)
  • All-Ohio Open Race: 6K/24:48.3/28th place (Team Finish: 1st)
  • Yellowjacket Invitational: 6K/24:37.8/39th place (Team Finish: 9th)
  • UAA Championships: 6K/26:06.0/52nd place (Team Finish: 5th)

Isa Torres-Padin

  • Sudeck Sundown Classic: 4K/15:50.2/7th place (Team Finish: 4th)
  • OWU Invitational: 6K/23:58.4/45th place (Team Finish: 6th)
  • Allegheny Classic: 3 miles/19:03/14th place (Team Finish: 5th)
  • All-Ohio Championships: 6K/23:33.1/106th place - 24th DIII (Team Finish: 5th)
  • Yellowjacket Invitational: 6K/23:41.6/13th place (Team Finish: 5th)
  • UAA Championships: 6K/26:35.0/61st place (Team Finish: 7th)
  • NCAA DIII Great Lakes Region Championships: 6K/23:57.4/63rd place (Team Finish: 4th)

Sophie Trikeriotis

  • Sudeck Sundown Classic: 4K/17:02.4/26th place (Team Finish: 13th)
  • OWU Invitational: 6K/24:53.7/92nd place (Team Finish: 10th)
  • Allegheny Classic: 3 miles/19:57/40th place (Team Finish: 8th)
  • All-Ohio Championships: 6K/25:04.5/198th place - 83rd DIII (Team Finish: 9th)

Madison Vargo

  • Sudeck Sundown Classic: 4K/16:56.4/25th place (Team Finish: 12th)
  • OWU Invitational: 6K/25:46.9/130th place (Team Finish: 14th)
  • Allegheny Classic: 3 miles/20:18/55th place (Team Finish: 12th)
  • All-Ohio Open Race: 6K/25:45.4/66th place (Team Finish: 6th)
  • Inter-Regional Rumble Open: 6K/26:36.7/44th place (Team Finish: 3rd)

Hayley Yocum